Vitamín B17, alebo inak aj amygdalín, je možné nájsť prevažne v sezónnom ovocí. Pred čím vás dokáže ochrániť a čo by ste mali pridať do stravy, ak ho chcete prijímať viac?

Vitamín B17 a jeho účinky

Vitamín B17 je už roky predmetom mnohých odborných diskusií a skúmaní. Predovšetkým sa vedci a lekári snažia prísť na to, či skutočne dokáže pomôcť v boji s rakovinou. Vitamín B17, alebo inak amygdalín, má podporné účinky pri liečbe rakoviny, cukrovky či ateroskleróze, nemožno však od neho očakávať zázraky, ani to, že plnohodnotne nahradí inú liečbu.

Síce účinky vitamínu B17 na liečbu rakoviny sú aj dnes stále nejasné a nie celkom prebádané, najväčším producentom amygdalínu je Mexiko, kde sa vitamín B17 používa ako doplnková liečba nádorových ochorení. Medzi podobné alternatívne formy liečby rakoviny patria aj napríklad liečba pôstom, zeleninovými šťavami či dietoterapia.

Netreba zabúdať ani na fakt, že názov vitamín B17 je skôr zaužívaný ako oficiálny. Amygdalín, alebo vitamín B17, nespĺňa základné podmienky na to, aby bol označený ako vitamín, tento názov mu zostal od jeho vynájdenia v 50-tych rokoch.

cerstva marhula

Kde sa vitamín B17 prirodzene nachádza?

Najväčším zdrojom amygdalínu je sezónne ovocie, presnejšie jeho jadrá. Najviac vitamínu B17 by ste prirodzene našli v jadierkach marhúľ, jabĺk či sliviek. Nachádza sa však aj v mandliach, malinách či strukovinách.

Práve konzumácia marhuľových jadierok má údajne pozitívny vplyv na nervovú sústavu, zrak, kardiovaskulárny systém či na pleť. Jesť marhuľové jadierka sa odporúča aj ľuďom s citlivou pleťou, ktorých trápi akné či ekzémy. S konzumáciou jadierok to však netreba preháňať a vo všeobecnosti sa odporúča neprekročiť dennú dávku 30 až 50 jadierok. Predávkovanie môže mať za následok nevoľnosť, bolesti hlavy, ale aj poškodenie pečene.

Marhuľové jadierka však zároveň nepatria medzi možno tie najchutnejšie potraviny. Ak by ste radi vitamín B17 dostali do tela príjemnejšou formou a bez obáv, odporúčame vám vyskúšať náš nový produkt – doplnok výživy Amygdalín + Resveratrol. Ten obsahuje práve marhuľový prášok plný vitamínu B17, ale aj resveratrol.

Resveratrol je druh prírodného fenolu, ktorý produkujú niektoré rastliny. Našli by ste ho napríklad av šupkách hrozna, v čučoriedkach či malinách. Ide o antioxidant, ktorý váš organizmus chráni pred voľnými radikálmi.

Resveratrol ako malý zázrak?

Resveratrol je druh prírodného fenolu, ktorý produkujú niektoré rastliny. Našli by ste ho napríklad v šupkách hrozna, v čučoriedkach či malinách. Ide o antioxidant, ktorý váš organizmus chráni pred voľnými radikálmi. Práve voľné radikály nepriaznivo ovplyvňujú procesy v našich bunkách a môžu byť zodpovedné za oslabenú imunitu, ale vypuknutie ochorení, ako sú Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Práve antioxidanty dokážu znefunkčniť voľné radikály. Medzi významné antioxidanty patria vitamíny C, E, betakarotén či zinok. Resveratrol je však až 20-krát silnejší ako napríklad spomínaný vitamín C.

Hlavné pozitívne účinky resveratrolu:

  • Má antibakteriálne a protizápalové účinky,
  • Ochraňuje srdcovo-cievny systém,
  • Slúži aj ako prevencia pred trombózou,
  • Spomaľuje rast rakovinových buniek,
  • Bráni vzniku demencie či Alzheimerovej choroby
  • A množstvo ďalších.

Zdroje: Draxe.comWebmd.comZdravie.pravda.skHealthline.com

Zanechajte recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart