Trápi Vás vysoký krvný tlak? Vieme, čo Vám ho pomôže znížiť. | Booslabs SK

Diagnostikoval vám lekár vysoký krvný tlak? Ak vás zaujíma, ako si môžete pomôcť a aj to, čo mohlo vysoký krvný tlak spôsobiť, čítajte ďalej. 

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak, odborne nazývaný aj hypertenzia, môže byť spôsobený mnohými faktormi. Často sa rozvíja postupne a pomaly dlhé roky a problém si uvedomíme, až keď už je neskoro. Na rozvoj vysokého krvného tlaku má veľký vplyv aj dedičná predispozícia. Rovnako k tomu však prispievajú aj niekoľké rizikové faktory, ako sú: 

  • fajčenie,
  • obezita,
  • nedostatok fyzickej aktivity,
  • konzumácia nadmerne slaných jedál (údeniny, chipsy a iné slané pochúťky)
  • nadmerný a dlhodobý stres, 
  • alkohol.

Najčastejšie príznaky vysokého krvného tlaku

Vysoký krvný tlak vám vie diagnostikovať lekár. Okrem vysokého čísla, ktoré vám v ordinácii zahlásil tlakomer, sa však problém s vysokým krvným tlakom môže prejaviť aj niekoľkými ďalšími príznakmi. Typické sú napríklad bolesti hlavy, poruchy spánku, dýchavičnosť, únava či pískanie v ušiach. Zriedkavý nie je ani pocit tlaku na hrudi či búšenie srdca. Ak sa u vás prejavujú tieto príznaky a sami ste si doma na tlakomeri viackrát namerali zvýšené hodnoty krvného tlaku, určite by ste mali navštíviť vášho lekára.

stresujuci zivot

Ako znížiť vysoký krvný tlak?

Keď vám lekár diagnostikuje vysoký krvný tlak, pravdepodobne vám hneď aj predpíše lieky na jeho zníženie. Tieto lieky je potrebné naozaj poctivo užívať a dodržiavať predpísané dávkovanie. Zároveň je možné, že kým lekár nájde tie správne lieky pre vás, budete ich musieť vystriedať hneď niekoľko. Počítajte s tým a buďte lekárovi nápomocní, počúvajte ho a dodržiavajte jeho pokyny.

Okrem liekov na predpis je však aj niekoľko ďalších možností, ktoré dokážu liekom účinne pomôcť znížiť váš vysoký krvný tlak. 

4 tipy, ako znížiť vysoký krvný tlak

1. Začnite sa viac hýbať 

Ak ste doteraz neboli žiadnymi aktívnymi športovcami, nemusíte sa báť, že by ste teraz mali začať behať maratóny. Na začiatok vám postačí intenzívna prechádzka. Rýchla chôdza v dĺžke 30 až 60 minút je dobrým začiatkom. Neskôr môžete zaradiť napríklad aj ďalšie aktivity, ako je plávanie či bicyklovanie. Naučte sa tráviť voľný čas aktívne a pomôžete nielen vášmu krvnému tlaku, ale zbavíte sa aj možných nadbytočných kilogramov.

2. Skoncujte s fajčením a obmedzte alkohol

Ak fajčíte a zároveň máte vysoký krvný tlak, s fajčením by ste mali okamžite skoncovať. Fajčenie samotné priamo nespôsobuje vysoký krvný tlak, ale veľmi negatívne pôsobí na stav vašich ciev a tepien, ktoré sa následne zanášajú usadeninami. Práve zanesené cievy plné usadenín sú spoluzodpovedné za vysoký krvný tlak. Rovnaký vplyv ako cigarety má na vaše cievy a tepny aj alkohol. Pitie alkoholu by ste mali pri vysokom krvnom tlaku takisto výrazne obmedziť. Snažte sa úplne vyhýbať tvrdému alkoholu a dopriať si miesto toho pohárik kvalitného vína. Aj to však len skutočne výnimočne.

3. Vyskúšajte Yacca ORGANIC – slovenský produkt, ktorý dokáže znížiť krvný tlak

Unikátny slovenský produkt z dielne BOOSLABS odstraňuje usadeniny z ciev aj vnútorných orgánov ľudského tela, a tak prispieva k zníženiu vysokého krvného tlakuYacca organic obsahuje saponíny zo vždyzelenej palmy Yucca Shidigera, ktorá rastie v nehostinných podmienkach v severoamerických púšťach.

O tom, čo sú saponíny a ako dokážu znížiť povrchové napätie, prečistiť váš organizmus, znížiť krvný tlak či dokonca spomaliť starnutie, si môžete prečítať aj v našom staršom blogovom článku

vysoký krvný tlak

4. Menej stresu aj soli

Menej sa stresovať by vám odporúčal zrejme každý lekár pri akomkoľvek type zdravotného problému. Vieme, že to nie je jednoduché. Na upokojenie vám však môže pomôcť aj pravidelný pohyb, ktorý sme vám už odporúčali, alebo aj dodržiavanie pravidelného spánkového režimu. Vyskúšajte si sem-tam zacvičiť jogu alebo si dohľadajte vhodné relaxačné cvičenia zamerané na váš dych. Aj tie vám môžu pomôcť odreagovať sa a zabudnúť na každodenný stres. 

Takisto, ako už asi každý vie, priveľa soli v jedle môže byť takisto spoluzodpovedné za rozvoj vysokého krvného tlaku. Skúste nahradiť klasickú kuchynskú soľ, ktorá obsahuje veľa sodíka, takou, ktorá ho obsahuje výrazne menej. A pozor aj na jedlá pripravené z polotovarov či rôzne pochúťky v podobe čipsov, slaných orieškov a podobne.

Zníženie krvného tlaku so sebou takmer vždy nesie aj nevyhnutnú zmenu životného štýlu a životosprávy. Uvedomujeme si, že to bude náročná cesta, ktorá je ale zároveň nevyhnutnou. Vydajte sa na cestu zdravšieho života aj s Yacca Organic, ktorá vám pomôže prečistiť zanesené cievy a dodá potrebnú energiu na zápas s vysokým krvným tlakom. 

Zanechajte recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart