Rakovina je jedným z hlavných zdravotných problémov súčasnej spoločnosti. S rastúcim počtom prípadov hľadá vedecká komunita neustále nové metódy liečby. Jedným z potenciálnych nástrojov v boji proti rakovine je vitamín B17, ktorý je však predmetom intenzívnej debaty.

Vitamín B17, známy aj ako laetril alebo amygdalín, sa nachádza v niektorých potravinách, ako sú jadierka z marhúľ. Niektoré štúdie naznačujú, že má antikarcinogénne vlastnosti, avšak definitívne dôkazy v tomto smere chýbajú.

Rakovinová terapia vs otrava

Niektorí lekári a vedeckí pracovníci vyzdvihujú potenciál B17 v rakovinovej terapii, zatiaľ čo iní upozorňujú na jeho toxicitu a potenciálne nežiaduce účinky, ako je napríklad cyanidová otrava.

Citácia: Milazzo, S., Ernst, E., Lejeune, S., Schmidt, K., & Horneber, M. (2011). Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews, (11).

Pokiaľ ide o resveratrol, ide o prírodný polyfenol nachádzajúci sa v hrozne a niektorých iných plodoch. Má protizápalové vlastnosti a môže chrániť telo pred poškodením DNA, ktoré by mohlo viesť k vzniku rakoviny.

Citácia: Jang, M., Cai, L., Udeani, G. O., Slowing, K. V., Thomas, C. F., Beecher, C. W., ... & Pezzuto, J. M. (1997). Cancer chemopreventive activity of resveratrol, a natural product derived from grapes. Science, 275(5297), 218-220.

Niektorí vedci tvrdia, že kombinovaný prístup, ktorý by zahrňoval vitamín B17 a resveratrol, by mohol poskytnúť synergický účinok v boji proti rakovine. Táto hypotéza však ešte nebola dostatočne potvrdená.

Rakovina: Typy a charakteristika

Rakovina je zložité ochorenie, ktorého základom je nekontrolovaný rast buniek v tele. Tieto nádorové bunky majú schopnosť invázneho a metastatického rastu, čo znamená, že môžu prerásť do okolitých tkanív a šíriť sa do iných častí tela. Existuje mnoho typov rakoviny, ktoré sa líšia v závislosti od pôvodu a buniečneho typu nádoru.

Nižšie sú uvedené niektoré z najbežnejších druhov rakoviny:

Karcinóm: Toto je najbežnejší typ rakoviny, ktorý vzniká z epiteliálnych buniek. Epitelové bunky pokrývajú vonkajšie a vnútorné povrchy tela. Karcinóm má niekoľko podtypov, vrátane:

Adenokarcinóm: Vzniká z žľazových buniek, napr. rakovina prsníka alebo prostaty.

Skvamózny karcinóm: Vzniká z plochých buniek, napr. rakovina pľúc.

Sarkóm: Tento typ rakoviny vzniká z mäkkých tkanív alebo kostí tela.

Leukémia: Rakovina krvotvorných buniek kostnej dreni. Má štyri hlavné typy – akútnu lymfoblastickú, akútnu myeloidnú, chronickú lymfoblastickú a chronickú myeloidnú leukémiu.

Lymfóm: Vzniká v lymfatickom systéme, ktorý je súčasťou imunitného systému tela. Hlavnými typmi sú Hodgkinov a non-Hodgkinov lymfóm.

Glióm: Typ nádoru mozgu, ktorý vzniká z gliálnych buniek, ktoré podporujú a vyživujú neuróny.

Melanóm: Rakovina kože, ktorá vzniká z buniek produkujúcich melanín, pigment, ktorý dáva koži farbu.

rakovina

Existuje mnoho ďalších, menej bežných typov rakoviny, vrátane rakoviny štítnej žľazy, rakoviny obličiek, rakoviny vaječníkov a mnohých ďalších.

Rizikové faktory spojené s vývojom rakoviny zahŕňajú dedičnosť, dlhodobé vystavenie škodlivým chemikáliám alebo toxínom, dlhodobé vystavenie slnku, fajčenie, určité infekcie, ako sú ľudský papilomavírus, a niektoré životné návyky a stravovacie zvyklosti.

Diagnostikovanie a liečba rakoviny závisia od typu nádoru, stupňa jeho pokročilosti a všeobecného zdravotného stavu pacienta. Moderné metódy liečby zahŕňajú chirurgiu, rádioterapiu, chemoterapiu, cielenú terapiu a imunoterapiu.

Citácia: Bray, F., Ferlay, J., Soerjomataram, I., Siegel, R. L., Torre, L. A., & Jemal, A. (2018). Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries. CA: a cancer journal for clinicians, 68(6), 394-424.

Vzhľadom na rozsah a zložitosť témy je dôležité konzultovať sa s lekárom alebo onkológom pre podrobné informácie a poradenstvo týkajúce sa špecifických typov rakoviny alebo liečby.

Záver

V závere, vitamín B17 zostáva kontroverzným nástrojom v onkológii. Aj keď má určité antikarcinogénne vlastnosti, jeho bezpečnosť a účinnosť ešte neboli jednoznačne potvrdené. V kombinácii s inými látkami, ako je resveratrol, by mohol predstavovať nový smer výskumu, ale je dôležité postupovať s opatrnosťou a vychádzať z overených vedeckých dôkazov.

Zdroje:

  • Moertel, C. G., Fleming, T. R., Rubin, J., Kvols, L. K., Sarna, G., Koch, R., … & Marschke, R. (1982). A clinical trial of amygdalin (Laetrile) in the treatment of human cancer. New England Journal of Medicine, 306(4), 201-206.
  • Milazzo, S., Ernst, E., Lejeune, S., Schmidt, K., & Horneber, M. (2011). Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews, (11).
  • Jang, M., Cai, L., Udeani, G. O., Slowing, K. V., Thomas, C. F., Beecher, C. W., … & Pezzuto, J. M. (1997). Cancer chemopreventive activity of resveratrol, a natural product derived from grapes. Science, 275(5297), 218-220.

Zanechajte recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart