Ach tie nepríjemné lupiny. Stačí používať iba šampón proti lupinám? | Booslabs SK

MUDr. Sova radí, ako sa starať o pokožku hlavy, ktorú trápia lupiny vo vlasoch.

Pod nadmernú tvorbu nepríjemných šupiniek vo vlasoch sa podpisujú nie len genetické predispozície a ochorenia, ale aj chemické a fyzikálne faktory, ktoré považujeme za bežné pri úprave vlasov, pričom medzi výrazne faktory patrí aj strava a stres.

Ak budete dodržiavať naše rady, tvorbu lupín dokážete eliminovať a použitím správnej kozmetiky sa niektorých typov lupín dokážete dokonca aj úplne zbaviť.

sampon proti lupinam 1

AKO ČASTO SI UMÝVAŤ VLASY?

Na vlasoch sa zachytáva v priebehu dňa veľké množstvo nečistôt a ich hromadenie môže byť príčinou vzniku lupín. Nečistoty upchávajú póry a okrem spomalenia rastu vlasov môžu spôsobiť aj tvorbu lupín, či zhoršenie ich stavu.

V prípade, ak máte mastné lupiny, ktoré sú zvyčajne sfarbené do žlta, sú hrubšie a vytvárajú väčšie zhluky, odborníci odporúčajú umývať vlasy častejšie, a to aj každý druhý deň.

Pokiaľ trpíte suchými lupinami, ktoré sú tenšie, na bielo sfarbené a opadávajú ako jemný „biely sneh“, vlasy by ste si mali umývať menej často, a to iba 2 – 3 krát do týždňa.

Správna frekvencia umývania vlasov ich zbaví nečistôt, dodá vlasovým bunkám a folikulom správnu vlhkosť a taktiež podporí ich rast.

Za pomoci šampónu proti lupinám si bruškami prstov jemne masírujte pokožku hlavy, aby sa uvoľnili všetky nečistoty a lupiny, a stimulovali sa vlasové folikuly pre rast. Rovnako dbajte na to, aby ste vlasy dôkladne opláchli, pretože aj tenký povlak šampónu alebo kondicionéra môže zanechať vlasy mastné. 

Čo je pri boji proti lupinám tabu:

  • nepoužívajte agresívne vlasové prípravky, pokožku vysušujú a dráždia
  • pri šampónovaní hlavu nedrhnite, ale jemne masírujte
  • vyvarujte sa horúcej vody pri umývaní 
  • vlasy sušte šetrne, nie horúcim vzduchom
  • minimalizujte fúkanie vlasov
  • vyhnite sa drsnému treniu pokožky vlasov uterákom 
  • obmedzte časté farbenie vlasov

VÝBER ŠAMPÓNU NA LUPINY NENECHAJTE NA NÁHODU

Voľba vhodného šampónu proti lupinám významne napomôže v boji so šupinatým nepriateľom. Na lupiny používajte iba šampóny, ktoré sú na to špeciálne určené.

Náš Reparex šampón proti lupinám so saponínmi obsahuje hneď niekoľko účinných zložiek. MUDr. Sova venoval jeho vývoju značnú pozornosť.

Dôležitou zložkou je látka MSM, ktorá je zdrojom biologicky dostupnej síry a napomáha v boji proti tvorbe lupín.

Ďalšou významnou zložkou sú oleje nachádzajúce sa v šampóne:

  • olivový olej stimulujúci a vyživujúci vlasové korienky, a
  • kokosový olej zabezpečujúci výživu vlasov.  

Hodnotnou zložkou je aj keratín, ktorý je stavebným proteínom posilňujúcim a chrániacim vlasy pred negatívnymi vplyvmi prostredia. Súčasťou je aj kofeín, ktorý stimuluje činnosť vlasového folikulu, a tým predlžuje životnosť vlasu. 

Mimoriadne významnou zložkou šampónu sú prírodné saponíny z rastliny Yucca Shidigera, ktoré majú čistiaci účinok na telo nie len zvnútra, ale dokážu svoju vlastnosť očisťovania a detoxu zúročiť aj v prípade vlasov a lupín. Šetrne a prirodzene dokážu z vlasov a vlasovej pokožky odstrániť lupiny a prach či špinu.

„Reparex šampón proti lupinám je potrebné nechať  pôsobiť 2 – 5 minút a následne ho dôkladne opláchnuť,“ dopĺňa MUDr. Oto Sova.

anti dandruff shampoo 2 1
Reparex šampón proti lupinám nájdete aj vo svojej lekárni.

STOP OSTRÝM KEFÁM A HREBEŇOM

Použitie kefy s ostrými štetinami neprospieva vlasom, a to normálnym, ale je nevhodné aj pre pokožku hlavy s lupinami, nakoľko narúša štruktúru vlasov. Vlasové lupiny sa môžu nešetrne odlúpiť skôr akoby mali, prípadne si ostrými štetinami môžete spôsobiť drobné ranky na pokožke.

Nesprávny hrebeň či kefa môžu privodiť zhoršenie stavu lupín a vyvolať aj iné neželané komplikácie. Vhodným typom na správnu starostlivosť o vlasy sú hrebene a kefy so zaoblenými koncami štetín.

Kefy a hrebene sa dokážu celkom rýchlo a slušne zašpiniť, preto netreba zabúdať aj na ich starostlivosť. Ak používate stylingové produkty, znečistenie je o to rýchlejšie.

Čistite ich pravidelne, hlavne ak trpíte mastnými lupinami, zabránite tým prenášaniu nečistôt, odumretých kožných buniek a mastnoty. Navyše špinavé hrebene môžu byť zdrojom baktérií a roztočov.

Odborníci odporúčajú kefy a hrebene čistiť 1 -2 krát do týždňa.

U umelohmotných je to jednoduché, stačí ich umyť vo vode so šampónom a opláchnuť. Pri kefách v kombinácii s gumou alebo drevom ich najprv mechanicky očistite a potom použite antibakteriálne spreje.

SPRÁVNA STRAVA A MENEJ STRESU

Vlasy sú tvorené v 85 percentách biekovinou, konkrétne keratínom, ktorý je zodpovedný za pevnosť, pružnosť a elasticitu vlasov. Bielkoviny v strave sú nevyhnutné pre zdravé vlasy a zdravú vlasovú pokožku.

MUDr. Sova odporúča pre zdravé vlasy a vlasovú pokožku aj vitamíny skupiny B a zinok:

„Do svojho jedálnička je dobré zahrnúť vajcia, ryby, hydinu, strukoviny, tekvicové semiačka ale aj ovocie a zeleninu. Ak trpíte lupinami, skúste obmedziť mliečne výrobky a znížiť príjem soli.“

Stres a vyčerpanie môžu značne zhoršiť stav pokožky a viesť k tvorbe lupín, pretože stresom sa imunitný systém výrazne oslabuje. Stresové situácie spôsobujú nervozitu a cyklus svrbenia a škrabania pokožky vlasov.

Doprajte si preto dostatok spánku, obľúbený relax a udržiavajte dlhodobú psychickú pohodu.

V prípade vážnych problémov s lupinami vyhľadajte kožného lekára.

Zanechajte recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart