Proces šedivenia nezvrátime vitamínmi. Čo funguje na šediny?
Šedivé vlasy budeme mať raz všetci. Niekedy sa však objavia predčasne a vtedy nás môžu poriadne potrápiť. Príčiny šedivých vlasov sú rôzne. Niektorým príčinám sa vyhnúť dá a iným zas nie. Čo je ale dôležitejšie: šedín sa dokážete zbaviť aj fyziologicky – telu prirodzeným spôsobom.


Prečo nám šedivejú vlasy?
Život človeka to je neustála tvorba, výmena a zánik buniek. Staré bunky odumierajú, aby boli nahradené novými bunkami. Šedivenie je obdobne zložitým procesom. Za všetko, čo sa týka farby vlasov a pokožky je zodpovedný pigment melanín: „V priebehu života ako vlasy rastú vnikajú do nich z tela človeka molekuly pigmentu melanínu. Tento pigment má ale svoje radikály zviazané molekulou kyslíka, a tým pádom je bezfarebný. V cibuľkách vlasov sú však špeciálne bunky produkujúce enzýmy, ktoré odstraňujú z molekúl pigmentu kyslík a melanín sa týmto krokom zafarbí na tmavohnedo,“ vysvetľuje biochemik MUDr. Oto Sova, CSc.
Celkovo nemá človek vo vlasoch veľa melanínu. Aj tie najtmavšie vlasy ho obsahujú maximálne 1 %. O to je pre vlasy horšie, ak dôjde v celom procese k nejakej chybe. „K popísanej procesnej zmene bezfarebného melanínu na tmavohnedý dochádza počas celého života. Ak sa však v tomto procese niečo pokazí, ako človek starne alebo trpí nejakým ochorením či stresom, tieto bunky zahynú alebo stratia svoje vlastnosti a do vlasov prúdi už len bezfarebný pigment a človek šedivie,“ dopĺňa doktor Sova.
Šediny a choroby
Na šedivenie vplývajú aj rôzne choroby. MUDr. Sova avšak hovorí, že pri určitých chorobách nedochádza k strate pigmentu, ale iba k jeho zmene: „U niektorých ochorení človek pigment nestráca, ten je ďalej vo vlase, iba je bezfarebný“.
Môže sa jednať napríklad o chudokrvnosť, kedy má človek nedostatok železa, je bledý, vypadávajú mu vlasy a môže predčasne ošedivieť. Rovnako tí, ktorí majú problémy so štítnou žľazou väčšinou spozorujú problémy aj na svojich vlasoch. Pacientom s ochoreniami môžu vlasy vypadávať vo väčšom množstve a vlasy majú často aj sklon byť šedivé.
Vitiligo je kožné ochorenie, pri ktorom dochádza ku strate pigmentu na určitých častiach tela. Môže sa jednať o pokožku, vnútornú sliznicu alebo vlasy. Ochorenie je výsledkom poškodenia buniek produkujúcich melanín. „Pri vitiligu sa stráca pigment, ale zároveň sa aj nedokáže vytvoriť,“ vysvetľuje biochemik.
Rovnako Waardenburgov syndróm, vzácna genetická choroba spôsobuje biele šedivé miesta podobné nepodarenému melíru na vlasoch, fúzoch alebo inom ochlpení. Tento stav je spojený s mutáciami v génoch, ktoré pomáhajú tvoriť bunky, hlavne melanocyty, ktoré sú zodpovedné za farbu vlasov, pokožky a očí.
MUDr. Oto Sova, CSc. dodáva „že za šedivé vlasy môžu aj tie kožné choroby, ktoré vyhubujú enzým kataláza, ide napríklad o plesne.“
Stres a fajčenie ako nepriatelia zdravých vlasov
Vedeli ste o tom, že ťažkú formu šedivenia vlasov zo stresu mala aj francúzska kráľovná kvôli jej neľahkému osudu? Výskumami sa zistilo sa, že telo takto reaguje na vonkajšie hrozby.
„Sú popísané stavy, keď niekto zošedivel od večera do rána, keď niekto zomrel alebo sa stalo nejaké nešťastie. A skutočne ľudia, ktorí sú pod stresom oveľa rýchlejšie šedivejú ako tí, ktorí si žijú bezstarostne,“ hovorí biochemik MUDr. Oto Sova. „Je zaujímavé, že vo väčšine prípadov sa šedivé vlasy vyskytujú skôr u mužov ako u žien. Ale závisí to aj od kontinentov a krajov, napríklad v Indii je šedivenie menej viditeľné,“ dopĺňa doktor Sova.
Je dokázané, že fajčiarom pribúdajú šedivé vlasy skôr ako nefajčiarom, a preto by fajčiarov nemalo prekvapiť množstvo šedivých vlasov. Fajčenie pravdepodobne u ľudí vedie aj k väčšiemu vypadávaniu vlasov.
Šedivé vlasy ako dôsledok nedostatku vitamínov?
MUDr. Oto Sova hovorí, že málo vitamínov nemôže za šedivé vlasy: „Nedostatok vitamínov nemá vplyv na šedivenie vlasov.“ Zároveň ale dopĺňa, že správne vitamíny sú dôležité pre zdravé, pekné a lesklé vlasy.
Najdôležitejšie v starostlivosti o vlasy sú vitamíny skupiny B. Ide najmä o vitamín B12, ktorý sa nachádza hlavne v živočíšnej strave, napríklad v pečeni, hovädzom a jahňacom mäse, sardinkách, ale aj v mliečnych výrobkoch. Nezaškodí dopĺňať si aj vápnik, tiež kremík, zinok, horčík, kyselinu pantoténovú, čiže vitamín B5 či biotín. Uvedené vitamíny nájdete rovnako v mäse, mliečnych výrobkoch, kakau, orechoch, sóji, strukovinách, ryži, zelenine a ovocí. Dôležitý je aj vitamín D3, ktorý vplýva na tvorbu testosterónu.
Dedičnosť a gén IRF4
Ďalšou z možností šedivých vlasov je genetika a dedičnosť. Niekto nájde prvé šedivé vlasy už v dvadsiatich rokoch, kedy hovoríme o predčasnom šedivení, iný ošedivie až v päťdesiatke. Ak mal včasné šediny váš starý otec, stará mama či vaši rodičia, tak je veľká pravdepodobnosť, že šedivé vlasy budete mať predčasne aj vy.
Vedci zistili, že za genetické šedivenie je zodpovedný gén nazývaný skratkou IRF4. Ten je zodpovedný nielen za vznik šedivých vlasov, ale aj za stratu melanínu ovplyvňujúceho pigmentáciu vlasov či chlpov.
Dobrou správou je, že výskumy spejú k tomu, že v budúcnosti bude možné gén ako jednu z možných príčin šedivenia vypnúť. Budeme tak môcť šedinám predchádzať a možno dokážeme aj úplne zvrátiť proces vytvárania šedivých vlasov.
Šediváčik a Reparex proti šedinám
Zatiaľ ale tento gén vypnúť nevieme. Otázne však je, či by jeho vypnutie bolo prospešné pre naše zdravie. MUDr. Sova našťastie vymyslel iné vhodnejšie riešenia, ako sa zbaviť šedivých vlasov.
Iste ste poznali za socializmu slávny šediváčik. Bol to jeden z jeho prvých vyvinutých produktov. Šediváčik bol veľmi populárny, avšak neskôr so vstupom Slovenska do Európskej únie bol zakázaný, a tak p. doktor vyvinul niečo iné, avšak o to dokonalejšie: Reparex proti šedinám.
„Trvalo farbu šedivým vlasom síce prinavrátiť nie je možné, ale dočasne áno. Reparex proti šedinám obsahuje taký enzým, ktorý prinavráti vlasom dočasne ich prirodzenú pôvodnú farbu. Prípravok reparuje vlasový farebný potenciál a treba ho aplikovať na vlasy v celej ich dĺžke vlasov spočiatku niekoľkokrát do týždňa, po nadobudnutí pôvodnej farby tak raz – dvakrát aplikovať na vlasy malé množstvo tekutiny,“ dopĺňa biochemik.
Reparex proti šedinám funguje nasledujúcim spôsobom: všetky organické látky, s ktorými príde do styku zbavuje kyslíka, a teda ak ho aplikujeme na šedivé vlasy alebo ľubovoľné šedivé ochlpenie, nadobudnú vlasy či ochlpenie svoju pôvodnú farbu.
Na margo iných prípravkov na šedivé vlasy hovorí: „Reparex proti šedinám je vyvinutý na vedeckom základe a je absolútne fyziologický, na vzor matky prírody. Dokonca sme vyrobili verzie pre ženy, mužov a na bradu a fúzy. Do prípravku na bradu a fúzy sme pridali lanolín, nakoľko v brade sa nachádzajú roztoče, ktoré tie naše enzýmy dokážu požierať, nakoľko predstavujú pre nich bielkoviny. Lanolín roztoče vyplaší, čím prípravok funguje.“
Reparex na šedivé vlasy pre mužov, ženy alebo na fúzy kúpite aj vo vybraných obchodoch alebo žiadajte v lekárňach.
Kedy vyhľadať so šedivými vlasmi lekára?
Ak ste ešte nemali 30 a objavili ste si podozrivo veľa bielych vlasov, buďte mimoriadne ostražitý! Rovnako aj v prípade, ak zbadáte náhle šedivenie vlasov.
Šedivé vlasy u malých detí, v 15-tich či 20-tich rokoch sú zlým signálom. Je veľký predpoklad, že šedivenie súvisí s nejakou chorobou, ktorú je potrebné rýchlo identifikovať a zvrátiť. V takýchto prípadoch jednoznačne vyhľadajte lekára.
Zanechajte recenziu