Dokážu saponíny spomaliť starnutie?

Z pripravovanej knihy MUDr. Ota Sovu, CSc., časť 1.

Starnutie neprebieha u všetkých ľudí rovnako. Sú jedinci, ktorí veľmi rýchlo starnú, vráskavejú a ich svalstvo sa scvrkáva. Iní zase starnú veľmi pomaly a celé roky sa nemenia. A tak máme mladých starcov a starých mladíkov. Ako je to možné?

Vyčistenie ciev a tráviaceho ústrojenstva má vplyv na lepšie prekrvenie orgánov

Rúrkový systém organizmu

Vedci podrobne skúmali dôvody, prečo k takýmto rozdielom dochádza a s prekvapením zistili, že naše cievy sa zanášajú, čím sa ich priesvit zmenšuje, a tým sa zmenšuje aj cirkulácia. V prípade srdcových ciev, kde tento stav spôsobuje infarkty sa riešením stali bajpasy. Zanášajú sa však aj ostatné cievy? Všetky potrubia sa zanášajú, potrubie pitnej vody rovnako ako potrubie ústredného kúrenia či kanalizácie. Na ich stenách sa tvoria usadeniny látok, ktoré tekutiny prúdiace v týchto potrubiach obsahujú, a to rôzne minerálie, soli, organické látky, mastnoty a pod. A ako to vyzerá v našom organizme? Celý organizmus je postavený práve na rúrkovom systéme. Náš tráviaci systém je v podstate rúra. Aj naše cievy a nervy sú rúry, ktoré sa, žiaľ, postupom veku a v závislosti od spôsobu života a stravovacích návykov postupne zanášajú. U jedného prebieha zanášanie pomalšie, u druhého rýchlejšie. S tým súvisí aj rýchlosť starnutia, ako opotrebovanie ciev, nervov, svalov a orgánov z titulu nedostatočného zásobovania kyslíkom.

Náš tráviaci systém sa zanáša nestráviteľnými zvyškami potravy, ktoré sa usadzujú na stenách žalúdka a čriev, a to najmä hrubého čreva. Steny čriev strácajú svoju pružnosť a trávená potrava neprechádza nimi tak, ako to bolo naplánované. Hrubé črevo sa rozšíri a zmení na sklad ostatkov, čo má za následok zápchu. Odnášajú si to však aj iné orgány. Pľúca, obličky, pečeň, pankreas, ale aj tráviace ústrojenstvo pracujú plnohodnotne iba vtedy, ak sú dokonale zásobované životodarným kyslíkom. Len čo dôjde k poklesu zásobovania, funkcia týchto orgánov začne zaostávať.

Kto je viac zanesený, rýchlejšie starne

Rovnako sa správa aj pokožka tela a tváre. Mnohí ľudia už v skorom veku badajú, že ich pokožka je suchá, pergamenová a začína vráskavieť. To všetko svedčí o zhoršenom zásobovaní orgánov kyslíkom. Príčinou je znížený prietok krvi cievami v dôsledku ich zanesenia usadeninami, čím sa zúži ich priesvit a zníži množstvo dodávaného kyslíka. Ak tento stav zotrváva dlhší čas, tak sa proces opotrebovania a starnutia stáva nezvratným. Výsledkom sú rozdiely medzi ľuďmi, pretože u toho, kto je viac zanesený, dochádza k rýchlejšiemu starnutiu, a u toho, kto má cievy čistejšie, k pomalšiemu.

Tu ale vystupuje otázka, či by sme vyčistením ciev a tráviaceho ústrojenstva mohli lepšie prekrviť orgány, lepšie ich zásobiť kyslíkom a tým spomaliť starnutie. Odpoveď je jednoznačná – áno. Ako by sme však mohli zanesené cievy a nervy „prečistiť“? Uveďme si ako príklad špinavé nádoby. Tie bežne umývame s použitím bežných saponátov, ktoré z nich odstránia špinu znižovaním povrchového napätia. V dôsledku toho sa špina nedokáže udržať a zmyje sa. Odborníci dodávajú saponáty dokonca aj do potrubia ústredného kúrenia, a tým odstraňujú usadeniny brániace správnej cirkulácii.

Saponíny znižujú povrchové napätie a čistia

Vynára sa nám jedna otázka: ak by sme mali k dispozícii podobný prostriedok a odstránili by sme usadeniny z ciev a orgánov a obnovili by sme ich pôvodnú funkciu, spomalilo by sa starnutie? Takýto prostriedok máme, je ním Diamond Yacca. Je to výrobok, ktorý obsahuje saponíny rastliny Yucca shidigera v správnom zastúpení. Saponíny vykonajú takú istú prácu v našom organizme ako saponáty na špinavých nádobách – znižujú povrchové napätie. Tým odstránia usadeniny a vyplavia a vyčistia črevá, cievy, nervy a orgány. Zbavené usadenín začnú správne pracovať, a tým privedú celý organizmus človeka do normy. Starnutie sa spomalí a užívateľ preparátu Diamond Yacca môže konštatovať, že jeho stav sa zlepšuje. 

Ak teda chceme starnutie spomaliť, odporúčame užívať preparát Diamond Yacca, a to nielen v prípade ochorení, ale najlepšie preventívne. Podľa našich výskumov by bolo vhodné, keby každý človek po dvadsiatich piatich rokoch (najmä ženy) využíval 2-krát ročne jedno balenie prípravku Diamond Yacca (jedno balenie na jar a jedno balenie na jeseň), čím by značne spomalil príznaky starnutia. Je lepšie byť starým mladíkom ako mladým starcom.

Dumasoví traja mušketieri

Zo súkromného života Ota Sovu

„Krasopis“, ktorý  predurčil povolanie

Život človeka nie je iba práca, ale aj iné rozptýlenia. Napríklad získavanie vzdelania. Nuž ako každý slušný človek aj ja som chodil do školy. Bol som dobrým žiakom na základnej škole, ktorá sa v tom čase volala „Ľudová škola“ a bola päťročná. Bol som čistý „jedničkár“, jediné čo mi nešlo bol krasopis. Raz sa pristavila pri mne triedna učiteľka a beznádejne vyhlásila „Oto, ty máš taký škaredý rukopis, že z teba môže byť len lekár…“ Potom nasledovala trojročná stredná škola, čím som dosiahol osem rokov vzdelávania a prihlásil som sa na „jedenásťročnú školu“, ktorá bola ekvivalentom gymnázia (tie vtedy neexistovali).

Oto Sova s významnými oceneniami na chodbách jeho výskumného ústavu BOOS – BS

Učenie zábavou

Študoval som „ľavou zadnou“. Prišiel som na krásny trik. Veľa som čítal a raz som sa zamyslel nad procesom učenia sa a zdúpnel som, keď som zistil, že som prečítal Dumasových Troch mušketierov (cca 500 strán), ale neučil som sa to a predsa aj po dlhšom časovom odstupe som bol schopný si vybaviť, kedy a čo vyriekol alebo vykonal d’artagnan a jeho kamaráti. Tak prečo sa učím? Skúsil som to inak. V septembri, keď sme vyfasovali všetky knihy pre daný ročník, som ich všetky prečítal. Áno, iba som čítal, nič som sa nesnažil zapamätať si. A ajhľa – s postupom vyučovania vstúpil fyzik do triedy a vyhlásil – dnes si pohovoríme o Segnerovom kolese. Vo mne to hrklo – jáj, však to je to koleso, z ktorého tryskami vyteká voda a ono sa roztočí, čítal som o tom! A polovica učenia bola zažehnaná. A takto sa mi všetko postupne vybavovalo a učenie bolo pre mňa nádhernou zábavou.

Štúdium medicíny

Rok šiel za rokom a zmaturoval som na čisté jednotky. Prišiel čas prihlásiť sa na vysokú školu. V Košiciach v tom čase bola iba strojárenská fakulta a lekárska fakulta. Obe pobočky bratislavských univerzít. Mňa bavila viac chémia, aj keď som bol dostatočne zdatný aj z fyziky, biológie či matematiky. A tak som sa prihlásil na obe vysoké školy a následne som bol na obe školy aj prijatý. Na štúdium mimo Košíc som nemohol ani pomyslieť z finančných dôvodov a nakoľko strojárenská fakulta vyžadovala hory rysovania a to mi nešlo, nastúpil som teda na medicínu.

Pokračovanie v ďalších blogoch…

Zanechajte recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart

Vitajte

Vo vernostnom programe

Staňte sa členom

Zapojte sa do nášho vernostného programu a zbierajte body pre výhodnejšie nákupy.

Možnosti zárobku

Powered by WPLoyalty